SPORT |
EVENT |
TIME |
LOCATION |
Spear Fishing |
Team Event |
8:00am |
Mangrove Bay |
Basketball(M) |
8/CNMI vs. Nauru |
8:00am |
COM-FSM National Gym |
Basketball(M) |
14/Guam vs. Kosrae |
8:00am |
COM-FSM National Gym |
Volleyball(W) |
Pohnpei vs. Palau |
8:00am |
Pohnpei Gym |
Tennis (M & W) |
Team |
8:00am-9:00pm |
Pohnpei Tennis Court |
Athletics |
Octathlon:Boys 100m Women Long Jump (Heptathalon) |
9:00am |
Pohnpei Track and Field |
Baseball |
CNMI vs. Palau |
9:00am |
Daini Field |
Softball |
Pohnpei vs Kosrae (Womens) |
9:00am |
Spanish Wall Field |
Athletics |
Octathlon Boys Long Jump |
9:30am |
Pohnpei Track and Field |
Athletics |
Women Javelin (Heptathlon) |
10:00am |
Pohnpei Track and Field |
Basketball(W) |
9/Guam vs. CNMI |
10:00am |
COM-FSM National Gym |
Volleyball(W) |
Chuuk vs. Nauru |
10:00am |
Pohnpei Gym |
Wrestling |
All Categories/ Qualifications Round FS |
10:00am -12:00pm |
COM-FSM National Gym |
Softball |
Pohnpei vs RMI (Mens) |
11:00am |
Spanish Wall Field |
Basketball(M) |
10/Yap vs. RMI |
12:00pm |
COM-FSM National Gym |
Volleyball(W) |
Guam vs. Yap |
12:00pm |
Pohnpei Gym |
Wrestling |
All Categories/ Repecharge FS & FW |
1:00pm - 3:00pm |
COM-FSM National Gym |
Baseball |
Pohnpei vs. Kosrae |
1:00pm |
Daini Field |
Softball |
Guam vs Chuuk (Womens) |
1:00pm |
Spanish Wall Field |
Volleyball(W) |
Kosrae vs. RMI |
2:00pm |
Pohnpei Gym |
Basketball(W) |
11/Nauru vs. RMI |
2:00pm |
COM-FSM National Gym |
Athletics |
Men Javelin Throw/Final Octathlon Boys Shot Put/Final |
3:00pm |
Pohnpei Track and Field |
Wrestling |
All Categories/Bronze Medal Matches FS & FW |
3:00pm - 4:00pm |
COM-FSM National Gym |
Softball |
Palau vs Guam (Mens) |
3:00pm |
Spanish Wall Field |
Athletics |
Women 1500m Run/Final |
3:45pm |
Pohnpei Track and Field |
Wrestling |
All Categories/Finals FS & FW Ceremonies, Protocolaires/ Award Ceremonies |
4:00pm - 5:00pm |
COM-FSM National Gym |
Athletics |
Women High Jump SH 1.30m/Final Men 1500m Run/Final |
4:00pm |
Pohnpei Track and Field |
Basketball(M) |
12/Chuuk vs. Palau |
4:00pm |
COM-FSM National Gym |
Volleyball(M) |
Pohnpei vs. Chuuk |
4:00pm |
Pohnpei Gym |
Athletics |
Women 800m/Heptathlon |
4:15pm |
Pohnpei Track and Field |
Athletics |
Women 400m/Final |
4:30pm |
Pohnpei Track and Field |
Athletics |
Men 400m/Final |
4:40pm |
Pohnpei Track and Field |
Athletics |
Octathlon:#4 Boys 400m |
4:50pm |
Pohnpei Track and Field |
Spear Fishing |
Medal Award Ceremony |
5:00pm |
Mangrove Bay |
Athletics |
Women Shot Put/Final Men Long Jump/Final Women 5,000m Run/Final |
5:00pm |
Pohnpei Track and Field |
Softball |
RMI vs Palau (Women) |
5:00pm |
Spanish Wall Field |
Athletics |
Men 5,000m Run/Final |
5:30pm |
Pohnpei Track and Field |
Volleyball(M) |
Yap vs. Kosrae |
6:00pm |
Pohnpei Gym |
Athletics |
Women 4x 100m relay/Final |
6:00pm |
Pohnpei Track and Field |
Basketball(W) |
13/Chuuk vs. Pohnpei |
6:00pm |
COM-FSM National Gym |
Athletics |
Men 4x 100m relay/Final |
6:15pm |
Pohnpei Track and Field |
Volleyball(M) |
Nauru vs. Palau |
8:00pm |
Pohnpei Gym |