Club Websites

  Name Number of Teams
Albert Park SC Albert Park SC 6
Alexandra Junior SC 0
Alphington FC Alphington FC 5
Altona City SC Altona City SC 24
Altona East Phoenix SC Altona East Phoenix SC 6
Altona Lions FC Altona Lions FC 1
Altona Magic SC Altona Magic SC 14
Altona North SC Altona North SC 2
Ascot Vale Vikings FC Ascot Vale Vikings FC 2
Ashburton United SC Ashburton United SC 117
Aspendale SC Aspendale SC 31
Aston Athletic FC Aston Athletic FC 12
Avondale FC Avondale FC 6
Bacchus Marsh SC 1
Ballarat North United SC Ballarat North United SC 0
Ballarat SC Ballarat SC 3
Balmoral FC Balmoral FC 12
Banyule City SC Banyule City SC 14
Barnstoneworth United Junior FC (VIC) Barnstoneworth United Junior FC (VIC) 36
Barwon SC Barwon SC 0
Baxter SC Baxter SC 3
Bayside Argonauts FC Bayside Argonauts FC 16
BDSA BDSA 0
Beaumaris SC Beaumaris SC 42
Bell Park SC Bell Park SC 2
Bendigo Amateur Soccer League 0
Bentleigh Greens SC Bentleigh Greens SC 8
Berwick City SC Berwick City SC 44
Boronia Junior SC Boronia Junior SC 9
Boroondara Eagles FC Boroondara Eagles FC 75
Box Hill United Pythagoras SC Box Hill United Pythagoras SC 13
Brandon Park SC Brandon Park SC 12
Breakwater Eagles SC Breakwater Eagles SC 0
Bright SC 0
Brighton SC (VIC) Brighton SC (VIC) 123
Brimbank Stallions FC Brimbank Stallions FC 32
Brunswick City SC Brunswick City SC 6
Brunswick Zebras FC Brunswick Zebras FC 27
Bundoora United FC Bundoora United FC 41
Bunyip District SC Bunyip District SC 5
Cairnlea FC Cairnlea FC 32
Campbellfield Lions Soccer Club 7
Casey Comets FC Casey Comets FC 34
Casey Kings FC Casey Kings FC 7
Casey Kings FC 0
Casey Panthers SC Casey Panthers SC 37
Castlemaine Goldfields FC Castlemaine Goldfields FC 2
Caulfield United Cobras SC Caulfield United Cobras SC 15
Central Park Soccer Club 2
Chelsea FC Chelsea FC 46
Chisholm United FC Chisholm United FC 18
Clarinda United FC Clarinda United FC 5
Cleeland United SC 5
Cobram Junior Soccer Association 0
Cobram Roar FC 0
Coburg City FC Coburg City FC 7
Colac Otway Rovers AFC 0
Collingwood City FC Collingwood City FC 23
Coonans Hill SC 5
Corio SC Corio SC 2
Craigieburn City FC Craigieburn City FC 17
Croydon City Arrows SC Croydon City Arrows SC 32
Dandenong City SC Dandenong City SC 9
Dandenong South SC Dandenong South SC 4
Dandenong Thunder SC Dandenong Thunder SC 8
Dandenong Warriors FC Dandenong Warriors FC 8
Darebin Falcons Womens SC Darebin Falcons Womens SC 13
Darebin United SC Darebin United SC 5
Diamond Valley United SC Diamond Valley United SC 16
Dingley Stars FC Dingley Stars FC 7
Doncaster Rovers SC Doncaster Rovers SC 31
Doveton SC Doveton SC 11
East Bentleigh SC East Bentleigh SC 60
East Brighton United FC East Brighton United FC 4
East Kew Junior FC East Kew Junior FC 15
Eastern Lions SC Eastern Lions SC 0
Eltham Redbacks FC Eltham Redbacks FC 53
Elwood City SC Elwood City SC 14
Endeavour Hills SC Endeavour Hills SC 2
Endeavour United SC Endeavour United SC 23
Epping City SC Epping City SC 33
Essendon Royals SC Essendon Royals SC 44
Essendon United FC Essendon United FC 6
Euroa SC 0
Fawkner SC Fawkner SC 28
FC Birrarung FC Birrarung 16
FC Bulleen Lions FC Bulleen Lions 22
FC Clifton Hill FC Clifton Hill 21
FC Strathmore FC Strathmore 17
FC Yackandandah 0
FFV Referees FFV Referees 0
Fitzroy City SC Fitzroy City SC 12
Football Federation Victoria (Club) Football Federation Victoria (Club) 13
Fox St Blues FC Fox St Blues FC 8
Frankston Pines FC Frankston Pines FC 8
Geelong Rangers SC Geelong Rangers SC 2
Geelong SC Geelong SC 2
Gisborne Soccer Club Gisborne Soccer Club 20
Glen Eira Junior SC Glen Eira Junior SC 56
Glen Waverley SC Glen Waverley SC 47
Glenroy Bears FC Glenroy Bears FC 2
Greater Geelong Galaxy FC 3
Green Gully SC Green Gully SC 6
Greenvale United SC Greenvale United SC 28
GSL (Club) GSL (Club) 3
Hamilton SC 0
Hampton Dolphins FC 0
Hampton Junior SC Hampton Junior SC 43
Hampton Park United Sparrows FC Hampton Park United Sparrows FC 8
Harrisfield Hurricanes SC Harrisfield Hurricanes SC 12
Healesville SC 4
Heatherton United SC Heatherton United SC 7
Heidelberg Eagles SC Heidelberg Eagles SC 4
Heidelberg Stars SC Heidelberg Stars SC 11
Heidelberg United SC Heidelberg United SC 14
Hoppers Crossing SC Hoppers Crossing SC 27
Hume City FC Hume City FC 6
Hume United FC Hume United FC 14
Ivanhoe City SC 0
James Cook FC James Cook FC 4
Juventus Old Boys SC Juventus Old Boys SC 1
Keilor Park SC Keilor Park SC 41
Keilor Wolves SC Keilor Wolves SC 8
Kensington Junior Girls SC Kensington Junior Girls SC 10
Keon Park SC Keon Park SC 2
Keysborough SC Keysborough SC 16
Kings Domain FC Kings Domain FC 4
Kingsbury United SC 4
Kingston City FC Kingston City FC 4
Knox City FC Knox City FC 13
Knox United SC Knox United SC 16
Kyneton District SC Kyneton District SC 7
La Trobe University SC La Trobe University SC 10
Lalor United Junior SC Lalor United Junior SC 26
Lalor United Senior FC Lalor United Senior FC 3
Langwarrin SC Langwarrin SC 24
Lara SC Lara SC 5
Laverton Park SC Laverton Park SC 16
Light United SC Light United SC 6
Lilydale Eagles SC Lilydale Eagles SC 2
Lyndale United SC Lyndale United SC 4
Maidstone United SC Maidstone United SC 3
Malvern City FC Malvern City FC 24
Manningham United Blues FC Manningham United Blues FC 37
Mansfield District SC 0
Marcellin Old Collegians SC Marcellin Old Collegians SC 4
Maribyrnong Greens SC Maribyrnong Greens SC 2
Maribyrnong Swifts FC Maribyrnong Swifts FC 4
Mazenod United Football Club Mazenod United Football Club 15
Meadow Park SC Meadow Park SC 19
Melbourne City FC Melbourne City FC 6
Melbourne Heart 0
Melbourne Knights FC Melbourne Knights FC 11
Melbourne Lions SC Melbourne Lions SC 2
Melbourne University Soccer Club Melbourne University Soccer Club 15
Melton Phoenix FC Melton Phoenix FC 14
Middle Park FC Middle Park FC 21
Mill Park SC Mill Park SC 26
Mitchell Rangers SC Mitchell Rangers SC 13
Monash City SC Monash City SC 27
Monash University SC Monash University SC 12
Monbulk Rangers SC Monbulk Rangers SC 15
Montrose SC Montrose SC 12
Moonee Valley Knights FC 7
Mooroolbark SC Mooroolbark SC 24
Moreland City SC Moreland City SC 10
Moreland Eagles FC Moreland Eagles FC 10
Moreland United SC Moreland United SC 9
Moreland Zebras/Moreland Youth Moreland Zebras/Moreland Youth 14
Mornington SC Mornington SC 35
Morwell Pegasus SC Morwell Pegasus SC 2
Mount Eliza Soccer Club Mount Eliza Soccer Club 12
Mount Martha Soccer Club 24
Mount Waverley City SC Mount Waverley City SC 16
Mt Beauty SC 0
Mt Lilydale Old Collegians SC Mt Lilydale Old Collegians SC 2
Narre Warren Wanderers SC Narre Warren Wanderers SC 6
National Training Centre (VIC) National Training Centre (VIC) 0
Newmarket Phoenix FC Newmarket Phoenix FC 5
Nillumbik Junior SC Nillumbik Junior SC 5
Noble Park SC Noble Park SC 11
Noble Park United FC Noble Park United FC 2
North Caulfield Junior FC North Caulfield Junior FC 37
North Caulfield Senior FC North Caulfield Senior FC 5
North City Wolves FC North City Wolves FC 15
North Geelong Warriors SC North Geelong Warriors SC 3
North Sunshine Eagles SC North Sunshine Eagles SC 11
Northcote City FC Northcote City FC 14
Northern Falcons SC Northern Falcons SC 23
Northern United SC Northern United SC 2
Nunawading City FC Nunawading City FC 8
Oak Park SC 6
Oakleigh Cannons FC Oakleigh Cannons FC 4
Old Camberwell Grammarians SC Old Camberwell Grammarians SC 3
Old Carey SC Old Carey SC 4
Old Ivanhoe Grammarians Soccer Club Old Ivanhoe Grammarians Soccer Club 2
Old Melburnians SC Old Melburnians SC 7
Old Mentonians SC Old Mentonians SC 3
Old Scotch SC Old Scotch SC 7
Old Trinity Grammarians SC Old Trinity Grammarians SC 7
Old Xaverians SC Old Xaverians SC 7
Pakenham United FC Pakenham United FC 15
Pannam Drive United FC 3
Parkmore SC Parkmore SC 4
Pascoe Vale SC Pascoe Vale SC 13
Peninsula Strikers Junior FC Peninsula Strikers Junior FC 40
Peninsula Strikers Senior FC Peninsula Strikers Senior FC 3
Pitt Town SC 0
Plenty Valley Lions FC Plenty Valley Lions FC 8
Point Cook FC Point Cook FC 41
Port Melbourne Sharks SC Port Melbourne Sharks SC 5
Prahran City Football Club Prahran City Football Club 2
Preston Lions FC Preston Lions FC 30
Reservoir Yeti SC 5
Richmond FC (VIC) Richmond FC (VIC) 9
Ringwood City FC Ringwood City FC 41
Riversdale SC Riversdale SC 31
RMIT FC RMIT FC 9
Rosebud Heart Junior SC Rosebud Heart Junior SC 10
Rowville Eagles SC Rowville Eagles SC 2
Sandown Lions FC Sandown Lions FC 2
Sandringham SC Sandringham SC 68
SAP Foundation VIC SAP Foundation VIC 0
Satellite City United SC 12
Seaford United SC Seaford United SC 12
Sebastopol Vikings SC Sebastopol Vikings SC 3
Shepparton Junior Soccer Association 0
Shepparton SC Shepparton SC 0
Shepparton South SC 0
Shepparton United SC 0
Skillaroos VIC Skillaroos VIC 0
Skye United FC Skye United FC 28
South Melbourne FC South Melbourne FC 10
South Melbourne Womens FC South Melbourne Womens FC 13
South Springvale SC South Springvale SC 20
South Yarra SC South Yarra SC 31
Sporting Carlton SC Sporting Carlton SC 4
Sporting Whittlesea FC Sporting Whittlesea FC 2
Spring Hills FC Spring Hills FC 49
Springvale City SC 6
Springvale White Eagles FC Springvale White Eagles FC 0
St Albans Saints SC St Albans Saints SC 9
St Kevins Old Boys SC St Kevins Old Boys SC 4
St Kilda Soccer Club St Kilda Soccer Club 6
Sunbury United Junior SC Sunbury United Junior SC 14
Sunbury United Senior SC Sunbury United Senior SC 4
Sunshine George Cross SC Sunshine George Cross SC 5
Sunshine Heights Junior SC Sunshine Heights Junior SC 7
Surf Coast FC Surf Coast FC 4
Swinburne University SC Swinburne University SC 4
Sydenham Park SC Sydenham Park SC 29
Talented Player (FFV) Talented Player (FFV) 4
Tarneit United SC Tarneit United SC 9
Templestowe United FC Templestowe United FC 28
Thomastown Raiders FC Thomastown Raiders FC 21
Truganina Soccer Club Inc Truganina Soccer Club Inc 31
Twin City Wanderers FC Twin City Wanderers FC 0
Upfield SC Upfield SC 13
Wangaratta City FC 0
Warragul United SC Warragul United SC 6
Warrnambool Wolves FC Warrnambool Wolves FC 0
Warrnambool Wolves FC 0
Watsonia Heights FC Watsonia Heights FC 26
Waverley Victory FC Waverley Victory FC 31
Waverley Wanderers FC Waverley Wanderers FC 4
Werribee City FC Werribee City FC 9
West Brunswick Wanderers FC West Brunswick Wanderers FC 1
West Point SC West Point SC 25
West Preston SC 3
Western Eagles SC Western Eagles SC 6
Western Suburbs SC Western Suburbs SC 3
Westernport SC 5
Westgate FC Westgate FC 6
Westside Strikers Caroline Springs FC Westside Strikers Caroline Springs FC 30
Westvale SC Westvale SC 4
White Star Dandenong SC White Star Dandenong SC 5
Whitehorse United SC Whitehorse United SC 25
Whittlesea Ranges FC Whittlesea Ranges FC 5
Whittlesea United SC Whittlesea United SC 10
Williamstown SC Williamstown SC 20
Wodonga Diamonds FC Wodonga Diamonds FC 0
Wonga Park Wizards Junior FC Wonga Park Wizards Junior FC 11
Yarra Jets FC Yarra Jets FC 26
Yarraville FC Yarraville FC 24