The 2008 Belconnen Magpies Football Club Presentation Night was held on Saturday 20th September at the Conevntion Centre in Civic.
MC, Chris Kimball along with Garry Davidson entertained guests to an enjoyable evening with presentations for all team award winners and special awards winners.
A big thanks must go to Jo Foster, Katrina Gallaway, Sean Egan and Cathey Kelly who put considerable effort into the making the evening a great success for all who attended.
Thank you also to the sponsors and special guests from the Belconnen Cats and Junior Magpies who were present on the evening.
A full list of award winners are below and also attached in PDF format.
Andrew Trost was present on the evening and took some fantastic photos which are available on the 'Photo Gallery' link on this website.
U/18 Awards
Most Consistent – Stephen O’Brien
Most Improved – Nick Burridge
Coach’s Trophy – Dean Ohlmus
Best Finals Player – Michael Handscombe
Runner up B& F Sean Hanily 125 votes
B & F Michael Handscombe 136 votes
Division 3 Awards
Most Consistent – John Williams
Best Team Player – Mark Braybrook
Coach’s Trophy –Paul Netting
Best Finals Player – Heath Axelby
Runner up B&F Dominic Bunyan 38 votes
B & F Jon Dunn 53 votes
Division 4 Awards
Most Consistent – Stuart Dunn
Best Team Player – Andrew Knight
Coach’s Trophy - Lachlan James
Best Finals Player – Jamie Duncan
Runner up Sean Egan 28 votes
B & F Jamie Duncan 42 votes
Women’s Team Awards
Most Consistent - Erin Smeaton
Most Improved - Nicky Ireland
Coaches Trophy – Meike Whitford
Runner up B& F Clare Gough 33 votes
B & F Geniveve Netting 38 Votes
Reserve Awards
Most Consistent – Anthony Whittard
Most Improved - Brenton Joyce
Coach’s Trophy - Chris McDevitt
Best Finals Player – David McPhan
Runner up B&F Matt Byatt 62 votes
B & F (Evan Hourigan Memorial Trophy) Robbie Phillips 87 votes
Senior Awards
Players Player - Cameron Ilett
Most Improved - John Love
Most Consistent - Lexie Bennett
Most Courageous - Griffin Underwood
Coach’s Trophy - Matt Campbell
Best Finals Player – Ryan Turnbull
Runner up B&F Cameron Ilett 181 votes
B & F James Bennett 204 votes
Len Sheedy Memorial Award: “For service to Canberra District Teams”
Junior Volunteer of the Year Award
Alan Phillips Memorial Club Person of the Year Award
o Peter Dunn
Frank Goddard Rising Star Award
o Michael Handscombe
o Peg (20 years) and Malcolm Townley were presented with Wine and flowers for the long service to the Belconnen Magpies Football Club.
Last Modified on 16/10/2008 10:26